3 növény, hogy jobban aludj
Címkék: balkon közösségi kert közös kert haszonnövények urban gardening balkon kertészet urban garden
2016.01.25. 12:02
A szobanövények nem csupán tökéletes ékei lehetnek az otthonunknak, de néhány fajta a levegőt is megszűri, tisztítja.
A növények a fotoszintézis során eltávolítják a levegőből a szén-dioxidot, majd oxigént bocsátanak ki. Emellett pedig a levegőt is párásítják. Néhány szakember tudományosan is alátámasztotta, hogy több növény még olyan káros gázok kiszűrésére is alkalmas, mint a benzol, az ammónia, valamint a formaldehid. Ezeket az ártalmas gázokat a növény az apró pórusainak köszönhetően tudja elnyelni, de a gyökerek és a virágföld vize is képes elszívni.
A nagy forgalmú utak mellett található lakások, illetve a régi társasházak lakásaiban a káros anyagokat elszívó növények tartása kiváltképp fontos. Az alábbiakban a leghatásosabb és legpopulárisabb fajtákat ismerheti meg.
Zöldike, a szén-dioxid Afrikából származó ellensége.
A Dél-Afrikából származó zöldike az igazán hatékony légtisztító szobanövények sorát bővíti. A csokrosindának is nevezett növény a levegőben lévő szén-dioxid nagyjából 96%-át tudja kiszűrni. Tarthatjuk a hálószobában, de akár a nappaliba is helyezhetjük. A növénynek keskeny, hosszú levelei vannak, a közepén pedig fehéres csíkok találhatók. A valóban dekoratív növény indáin lévő virágok pedig még díszesebbé teszik.
Hogyan tartsuk?
Mivel a zöldike nem kényes növény, akkor is választhatjuk, ha nem vagyunk nagyon jártas növénytartók. A direkt fényt nem szereti ez a fajta növény, ezért inkább félárnyékos, hűvösebb helyet válasszunk számára. Vízigénye többé-kevésbé nagy, főleg tavasszal és nyáron ajánlott hetente öntözni. A hidegebb idő beköszöntével viszont kevesebb víz is elegendő számára. A tápanyagigénye közepes, ezért ősztől tavaszig elég tápoldatozni, télen azonban egyáltalán nem igényli.
A csodálatos és hasznos krizantém
Kínában a krizantémot már igen régóta mint gyógynövényt tartják számon, mert a kínai krizantém virága gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, de emellett segít csökkenteni a vérnyomást is, valamint emésztési panaszok esetén is alkalmazható. Az ehető krizantém új leveleiből pedig salátát is készítenek. A krizantém hazánkban olyan növény, melyet szinte az év minden időszakában be tudunk szerezni. Maximum 40 cm magasra nő meg, a szélessége pedig nem éri el az 50 cm-t.
Vitorlavirág, az előkelő légtisztító
A kiváló légtisztítási képességéről is ismert vitorlavirág szemrevaló szobanövény is. A sötétzöld, fényes, lándzsa formájú levelei önmagukban is mutatósak, de az ovális alakú buroklevelekből kiemelkedő, sok virágból álló torzsavirágzatának köszönhetően, melyet még egy nagyméretű, fehér színű buroklevél is körbefon teszi igazán különlegessé. A vitorlavirág lakásban maximum 25–30 centi magasra nő, szélessége pedig nem éri el a 40 cm-et.
Hogyan tartsd?
Mivel ez a növény nagyon nem szereti a hideget, semmiképpen se tartsuk 16°C-nál hűvösebb helyen. A 21°C-os nappali hőmérséklet megfelelő számára, ám ha ennél melegebb van a lakásban, ügyeljünk rá, hogy ne legyen huzatban, és időnként permetezzük meg vízzel is. A tűző napot kifejezetten nem kedveli, kivétel ez alól a téli periódus. Éppen ezért az év többi időszakában olyan helyet igyekezzünk neki találni, ahol szűrt fényt, illetve félárnyékot kap. A vitorlavirág lényegében a sok vizet kedveli, ezért főleg télen tartsuk nedvesen a földjét. A legjobb megoldás az, ha egy vízzel megtöltött, kavicsokkal teli tálcára helyezzük a növény cserepét.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
UdjanMineck 2016.01.25. 20:52:33
Szeretnék egy posztot olvasni a liliomokról. Kíváncsi lennék egy tudományos(abb) cikkre, ahol végre tisztába kerülne a liliomot övező városi legenda. Tényleg "végleg elalszik" tőle az ember egy légtérben? Vagy ennek semmi alapja nincs? Köszi előre is!
euratom 2016.01.25. 21:05:25
2) a Nasa cikk jó, de a BBCn pár hete is vizsgálták a szobanövényeket, úgyhogy onnan is jöhetett az ihlet ;)
Infamous 2016.01.26. 02:04:28
para_noir 2016.01.26. 10:18:01
Arth_ur 2016.01.26. 15:59:20
De mindez nem lehet indok arra, hogy valaki áltudományos butaságokkal reklámozza ezeket...
Ez ugyanaz a szint, mint a harmatfüvet, meg vénusz-légycsapót azzal propagálni, hogy majd megfogja a lakásban a legyet, meg a szúnyogot! :(