10 aranyszabály, hogy hogyan öntözd a szobanövényeket
Címkék: lakás növények szárazság öntözés locsolás téli kert
2017.12.14. 06:00
A szobanövényekkel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdés az öntözéshez kapcsolódik: Hányszor kell öntözni? Nem hiába, hiszen a szobanövények kipusztulásának elsődleges oka a helytelen öntözés. De válaszolhatunk-e erre a kérdésre egyértelműen?
Kép forrása: Instagram @houseplantclub
Anglia egyik legnagyobb kertészetében a kezdők hetekig csak az öntözéssel foglalkozhatnak. Ezáltal a dolgozó megtanulja a növények ápolásának igazi alapját, illetve kiszűrhetők azok az emberek, akik nem fordítanak elég figyelmet a növényekre. Ugyanis nem csak az öntözés számít, hanem az is, hogy felismerjük: meg kell-e egyáltalán öntözni adott időben a növényünket.
Meglepő tény, de több növény esik áldozatul a túlöntözésnek, mint ahány a feledékenységnek, azaz az öntözés hiányának.
Kép forrása: www.coolgarden.me
Mik hát az aranyszabályok, melyek segítségével nagyobb esélyünk lesz szép, egészséges szobanövényeket tartani?
- Minden növénynek egyedi öntözési igényei vannak, amit az eredeti élőhelye és a lakásunk mikroklímája határoz meg.
Minden esetben néz utána, honnét származik a növény. A sivatagos vidékről származó növények jobban bírják a szárazságot, és a téli fűtött szobát, míg a trópusi növények sokkal kevésbé az öntözést, mint inkább a magas páratartalmat igénylik. Sokat számít az is, hogy milyen messze van a fűtőtesttől vagy a nyári napsugártól a növény. - Télen csökkentsd a locsolások számát és a mennyiségét is.
A növények télen ugyanúgy pihenő időszakba lépnek, mint a kinti természet. Emiatt anyagcseréjük is lassul, így kevesebb tápanyagra/vízre van szükségük. Télen hamar ki lehet rohasztani egy egyébként egészséges növényt, ha ugyanannyi vizet kap, mint a nyári melegben. - A csapvíz a szükséges rossz, de jobbá tehető: használj állott csapvizet!
Legjobb az esővíz, amit kertes házban élők igen egyszerűen gyűjthetnek be. Jogosan horkannak fel a lakásban élők, akiknél ez a megoldás szinte kizárt. Aggodalomra semmi ok, igen egyszerűen jobbá tehetjük az öntözővizet: töltsd meg a locsolókannát vagy egy vödröt vízzel, és hagyd állni egy napot. A csapvízben található klór ez idő alatt kipárolog, a növényeink pedig hálásak lesznek. - Kerüld a túlöntözést!
Gyakran esünk abba a hibába, hogy a növény kókadásakor azonnal meglocsoljuk. Azonban ez nagy hiba, a kókadást túlöntözés is okozhatja! Minden öntözés előtt ellenőrizd a növény földjének alsóbb (2-3 cm) rétegét az ujjaddal. Ha nedves, ne locsolj. A cserép alján kifolyt vizet minden esetben a locsolás végeztével öntsd ki, ne hagyd benne állni a növényt. Ha nincs a cserép alján ilyen lefolyó, extra figyelmet kell fordíts arra, hogy ne öntözd túl a növényt. - Ne ütemterv szerint locsolj, hanem a növények igénye szerint!
Sajnos ez nehezebben kivitelezhető feladat a hétköznapok rohanása közepette, azonban sajnos nem jó módszer az, ha minden hétvégén körbelocsoljuk az összes növényt. Mindegyik földjét egyenként ellenőrizd, és csak akkor locsolj, ha szükséges! - Ritkábban és lassan öntözz!
Hagyd a föld felső rétegét kiszáradni az öntözések között! A nedves felső réteg kedvez a penésznek, gombáknak és kártevőknek. Az öntözővizet ne egyszerre zúdítsd a növényre, hanem lassan, részletekben, hogy legyen ideje felszívódni, ne csak átszaladjon a földön. - Ne egy pontba öntsd a vizet!
Gondoskodj arról, hogy a cserép teljes felületén locsolj. Ha mindig egy ponton öntöd a vizet, a gyökérzet egyenetlenül fejlődik, valamint a föld jobban tömörödik. - A gyökerekre koncentrálj!
A növények a gyökereiken keresztül veszik fel a tápanyagokat, így felesleges a leveleket öntözni, pláne permetezni, onnét csak minimális mennyiságet tudnak felvenni. (Vannak speciális esetek, mint pl. a broméliák, melyek levél törcséreikből szívják fel) A nedves levelek ráadásul táptalajt biztosítanak a penésznek és gombáknak is. Ugyanakkor ha különösen száraz, meleg idő van, inkább zuhanyoztasd le a növényeket kádban, vagy zuhanyzóban, ezzel a leveleken álló port is eltávolíthatod! - A hőmérséklet is fontos!
A növények számára fontos a víz hőmérséklete. Nagy melegben nem esik jól nekik a túl hideg víz. Nem frissíti őket, inkább sokkolja. Mindig ügyelj arra, hogy az öntözővíz ne legyen túl hideg, vagy szobahőmérsékletnél melegebb. - Kulcsfontosságú a jó minőségű termőföld.
Az öntözés sikerességét nagy mértékben befolyásolja a növények földje. Ezt is a növény egyedi igényei szerint kell kiválasztani, de van néhány jó tanács, ami a legtöbb szobanövény igényeihez passzol: Kerüld a túl agyagos, tömör földet. A laza, porhanyós föld jobb gyökérfejlődést tesz lehetővé. Érdemes perlittel dúsított földkeveréket választani, ami nemcsak lazítja a termőföldet, de a jobb vízmegtartásról is gondoskodik.
Néhány hasznos tipp és eszköz az öntözéshez:
Ha pontosan szeretnéd tudni, mikor milyen a föld állapota, EZZEL és EZZEL az eszközzel pontos képet kaphatsz róla. Nemcsak a nedvességtartalmat, de még a pH értéket is méri!
Perlitet házilag is keverhetsz a virágföldhöz, ezzel jó sok pénzt spórolhatsz.
Ha igazán nem sajnálod a törődést a szobanövényeidtől, akkor érdemes a legjobb minőségű termőföldbe ültetni őket, melyek között tápanyagtartalom és összetétel alapján ITT válogathatsz.
Akár műanyag palackból is hatékonyabban locsolhatsz, ha veszel egy ILYEN kiegészítőt fillérekért.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.